And what will "Christmas" mean to our kids?

9. prosince 2010 v 19:38 | Ljo C. |  Myšlenky
Dnes jsem byla s mým bráchou poohlídnout se po nějakých dárcích na ty naše svátky klidu a pohody. Těšila jsem, to musím přiznat. Brácha mi totiž vždycky zvedne náladu, je jako můj spiklenec, pomáhá mi. A další důvod, proč jsem byla nadšená, že půjdeme do města, byl, že jsem neměla nejmenší tušení, co koupit Jemu. Tedy jsme vyrazili.

První věc, co mě otravovala, přišla hned v zápětí, a to v podobě přeplněné šaliny jedničky jedoucí do centra. Co sakra dělalo tolik lidí ve tři na cestě do centra? Na Čáře jsme si koupili pizzu, na které jsme měli příjemný sněhový kečup, a že teda začnem. Druhou otravující skutečností byly ty nepochopitelné davy lidí. Přelévalo se to z jedné strany ulice na druhou, člověk se musel bát, aby někomu nestoupl při poskakování na nohu a aby loktem někomu nepřirazil čelisti k sobě. Stáli jsme před H&M a dojídali. V tom jsme zaslechli, jak pípá alarm. Sekuriťák kontroloval dvěma dívkám snědší pleti tašky a bundy. Nic nenašel, tedy usoudil, že jsou panely rozbité a děvčata pustil. Ty, když procházely kolem nás, se smály na celé kolo a mrkaly na sebe. Což je třetí věc - proč to těm, kteří něco doopravdy provedou, vždycky projde? Dělo se to ve školce, děje se to teď a dít se to bude. Když jsme vyšli z obchodu, sněžilo. Padaly vločky velké jako nehet na palci, krásně strukturované a dokonalé. Ukládaly se k spánku na zemi, kde po nich šlapaly stovky nohou na svých cestách za dárky. Na rohu ulice stál muž, hrál nádherně na housle jakousi vzdáleně povědomou melodii. Lidé kolem něj procházeli nevšímavě, bez pohledu, přemýšlejíc o cenách, slevách a využitelnosti. Nikdo se nezajímal. Každý šel za vlastním cílem. Vlastním teplem komerčního domova. Nakonec jsem koupila příteli šálu, tátovi vodu po holení, kamarádce blbinky do vlasů. A jsem spokojená. Protože už toho moc koupit nezbývá a pak budu mít pokoj.

A nepřijde vám to smutné? Ta příšerná komerčnost. Ta potřeba kupovat dárky, protože jinak bychom přece nevěděli, že ten někdo nás má rád. Ta nutnost koupit dárek tomu, o kom víš, že ti dárek dá, i když sám od sebe bys mu nic nedal. Má to být o přátelství. O lásce. O domovu. O teple u krbu, o skořici, o vůni jablek a cukroví, o hrách, o zábavě, o pohádkách, o pohodě. A vinou toho všeho, co na nás útočí ze všech stran, se toho hodně vytratilo. Možná až moc. Bude vůbec možné po pár letech poznat, kde byl ten původní duch Vánoc. Budou naše děti vůbec znát tu pravou podstatu takhle krásných svátků? Přála bych si to. Ale moje smysly tvrdí něco jiného...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Clarett Clarett | Web | 10. prosince 2010 v 19:01 | Reagovat

Chápu tvé pocity. Je to zoufalé, ale důležité je, abychom do toho neupadli sami. :) Já osobně si tenhle podzim, tenhle advent, užívám krásně - a úplně jinak, než normálně. Klidněji. V pokoji. V lásce. A je to krásné. (a zítra jedu na HP 7! Uááá! :-D)

2 "Emm.. *(:" "Emm.. *(:" | Web | 10. prosince 2010 v 22:23 | Reagovat

Jak říká náš minulý třídní učitel - "Na každou svini jednou dojde." Taky špatně snáším to, že ti co něco provedou kolikrát nejsou ani potrestání. Ale boží mlýny melou pomalu, ale jistě. ;) Takže doufám v zázrak. :D Na mě leze Vánoční atmosféra taky už měsíc předem. Ale tím nemyslím šílený nakupování dárků. Spíš se tak nějak usmívám i když k tomu nemám důvod, užívám si padajících vloček, jsem hodně s kamarádama, a tak. :) :D Vůbec nevím co se to se mnou děje.

Ani si nemyslím, že bychom nevěděli že nás ten "někdo" má rád kdyby nám nedal dárek. Přece stačí, se "máme" navzájem. A docela bych řekla, že u nás doma to tak je - i ta vůně skořice, "teplo", láska.... ;) Takže já se nebojím, že moje děti nebudou znát podstatu Vánoc. :)

3 "Emm.. *(:" "Emm.. *(:" | Web | 11. prosince 2010 v 11:43 | Reagovat

No jo. NFS mě taky baví. :) Ale CSS prostě začne bavit skoro každýho. Mě baví že si na tom můžu vylejt vztek, jen se u toho vztekám ještě víc když mám nízký skóre. :D

Sakra Ljo, věřím ti, že je to nechutnej pocit. Já ani nevím co ti na to mám říct. Je docela bezohledný, že jsem si myslela, že zase já jsem na tom nejhůř. Asi nemá cenu ti tady říkat, že to bude dobrý. Vím, že kdyby jsi byla tak to moc dobrý nebude. :( Takže jenom držím palce a doufám, že se to vyvrátí a  nebude to pravda. Fakt. :(

4 Nell Nell | Web | 12. prosince 2010 v 18:20 | Reagovat

Hej, dieťa, v praxi s tebou súhlasím, ale nebudú mať tvoje deti také Vianoce, aké im ich vytvoríš? :) Môžeš im ukázať, aké to bývavalo, keď si ty bola malý krpec, bez ohľadu, čo sa v tej dobe už bude diať. Aspoň ja sa o niečo také určite pokúsim.
A Vianoce sú komerčné. Aj Valentín. Aj Veľká noc. Všetko, pri čom majú televízie možnosť dávať džubnuté reklamy. Ale Vianoce...sú Vianoce. So všetkým. ♥ Aj s nevyhnutnou dávkou komercie.

5 Angelot :* Angelot :* | Web | 14. prosince 2010 v 15:13 | Reagovat

Souhlasím, Vánoce jsou komerčním svátkem, ale který svátek dneska není?
Je to smutné, ale jeden člověk s tím nic neudělá. S vyjímkou toho, že doma pro tebe můžou být ty Vánoce takové, jaké ty chceš a jaké ty je uděláš :)

6 Sokana Sokana | Web | 16. prosince 2010 v 18:15 | Reagovat

Ono je to tak... aj keď ja súhlasím s Nellie, ale predsa len je to smutné. U nás je to a vždy bolo a o tom, že sme navzájom zabudli na hádky a spory a všatko a všetci pekne po kope sme strávili sviatky, napchávali sa pečivom, hrali človeče, pozerali klasické rozprávky, užívali si pohodu... dačeky sú väčšinou drobnosti, alebo niečo o čom vieme že ten druhý strašne chce, ale aj keby sme si nedávali darčeky, nevadilo by mi to. Proste mi na tom vtedy ani tak nezáleží ako na tej atmosfére (a človeče :D). A myslím, že ak budeme naše deti viesť k pravému čaru Vianoc, nezabudnú. Ooo, asi som sa trošku zamotala, ale hádam pochopíš :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama